تبلیغات
سنتوری - كوك سنتور
 
سنتوری
 
 
جمعه 5 خرداد 1391 :: نویسنده : مجتبی صادق نیا
برای یادگیری نحوه كوك سنتور به ادامه مطلب تشریف ببرید فکر میکنم لازم باشه در جهت کامل کردن اطلاعات بخش سنتور یکی از آموزش های مهمی رو که هر نوازنده ای باید بلد باشه یعنی کوک کردن رو براتون قرار بدم، همونطور که میدونید ساز سنتور از جهت کوک کردن یکی از مشکلترین ساز های موجود در بین تمامی ساز ها هست، بر خلاف ساز هایی مانند تار و سه تار و گیتار و .. که تعداد معدودی سیم دارند یک سنتور طبیعی و 9 خرکه دارای 72 سیم هست که هر 4 سیم باید دارای یک صدای واحد بدون کوچکترین اختلافی باشند، پس همونطور که میبینید راه طاقت فرسایی در وهله اول اما آسانی رو در دفعات بعدی دارید. قابل ذکر هست که این آموزش راه اصولی و ساده ای رو در پیش میگیره، یعنی به روش های خاص مثل گوشی و ... اتکا نداره اگرچه در ادامه شما رو به کوک کردن با گوش هم سوق خواهد داد...،این آموزش برای افرادی نوشته شده که هنوز کوک رو به طور کامل بلد نیستند و در حال آموزش هستند.
----------------------------------------------------
در مرحله اول ما به یکسری ابزار نیازمند هستیم که به شرح زیر توضیح دادم:


1) کلید یا آچار کوک: وسیله ای به شکل زیر هست که با استفاده از اون گوشی های سنتور یا همون پیچ های که در انتهای سیم ها هست رو تنظیم میکنیم، قطعا در زمان خرید سنتور باید یک کلید کوک همراهش باشه.
2)تیونر: تیونر که این روز ها به وفور می تونید توی بازار پیدا کنید وسیله ای الکترونیکی و قابل حمل هست که به کمک اون آلات موسیقی رو کوک می کنند، طرز کار این وسیله به این شکل هست که با به ارتعاش در اومدن سیم ها این دستگاه نت اون سیم رو نشون میده در صورت دقیق بودن نت یعنی کوک بودن اون سیم چراغ سبز روشن در صورت دقیق نبودن و ناکوک بودن سیم مشخص میکنه که چقدر تا صدای نت اصلی فاصله داریم که مبنای شل یا سفت کردن سیم برای ما هست. قیمت این دستکاه خیلی بالا نیست و معمولا همه شما باید خریداریش بکنید، قیمت متوسط این دستگاه بین 8 تا 20 هزار تومان هست که بهمراه دستگاه مترونوم و دیاپازون هم در همون دستگاه تعبیه شده.
3) مضراب ظریف یا هرچیزی که انتهای ظریف داشته باشه: اگر به انتهای مضراب خودتون نگاه کنید، یعنی اون قسمتی که سه انگشت انتهایی تون روش قرار میگیره و به شکل یه دنباله هست، میبینید که به صورت ظریف و نازکی(اگر مضرابتون مناسب باشه) هست که ما از این قسمت معمولا برای کوک استفاده می کنیم و به وسیله اون تک تک سیم ها رو به ارتعاش در میاریم، حالا اگر مضرابتون به این شکل نیست چیزی رو پیدا کنید که به نازکی ناخت های انگشت باشه و پهن هم باشه تا بشه سیم ها رو به ارتعاش در آورد، سعی کنید فلزی نباشه چون امکان آسیب زدن به سیم ها وجود داره.
----------------------------------------------------
مرحله دوم و اصول کار و امنیت:

این قسمت از مهمترین قسمت های کار هست چرا که به دلیل فشار زیادی که به سیم ها میاد امکان این هست که یک سیم پاره بشه و در صورت درست نبودن موقعیتتون به شما آسیب بزنه از جمله اینکه صورتتون در خطر هست و امکان کوری هم وجود داره، پس تا می تونید سعی کنید نکات گفته شده در این قسمت رو رعایت کنید که مشکلی برای خودتون و دیگران پیش نیاد

1) طرز نشستن برای کوک کردن:
به طور عادی هنگام کوک کردن بایدطوری پشت سنتور بشینید که گوشه سمت راست سنتور(قسمت گوشی ها) نزدیک به پای راستتون و قسمت دیگر سنتور یا قسمت پشت خرک ها ها در سوی دیگه باشه، همچنین هنگام کوک کردن نباید روی سنتور خم بشید و باید تا حد امکان و راحتی صورتتون از صفحه سنتور دور باشه و کلا در تیررس سیم ها نباشه، این به این دلیل هست که وقتی سیمپی پاره میشه در اکثر مواقع از سمت پشت خرک ها پاره میشه و به همین دلیل جهت حرکت سیم ها از چپ به راست هست،2) طریقه به دست گرفتن ابزار:
برای اینکار یکی از مضراب ها رو به شکل بالا در دست چپتون بگیرید، و کلید کوک رو در دست راستتون، از دست چپ برای به ارتعاش در آوردن سیم ها و از دست راست که همون آچار کوک هست برای شل یا سفت کردن سیم ها استفاده میکنیم.

----------------------------------------------------
مرحله سوم و تنظیم تیونر:

معمولا همه تیونرها برای انواع ساز ها تنظیم شدند مثل ویلون و گیتار و ... و در انتها کروماتیک، شما با استفاده از کلید های موجود روی تیونر باید حالت تیونر رو روی کروماتیک قرار بدید، بعدش مقدار سه عددی که روی تیونر هست که معمولا عددی بیشتر از 400 هست رو باید روی 440 تنظیم کنید(برای موسیقی ایران این مبنا وجود داره، بگذریم از اینکه این عدد چی هست ولی به طور خلاصه فرکانس نت پایه ما یعنی لا هست)، بعد از اینکار تیونر شما برای کوک کردن سنتور آمادست.

----------------------------------------------------
مرحله چهارم و ترتیب کوک کردن سیم ها:

خوب حتما از خودتون می پرسید من باید این همه سیم رو به چه ترتیبی کوک کنم و کلا اصولا من برای کوک کردن چی هست؟ آیای باید همه سیم ها رو با صدای نت اصلی کوک کنم؟
در پاسخ میگیم خیر، اینجا بحث دستگاه های ایرانی مطرح میشه، همونطور که باید بدونید دستگاه های ایرانی برای هر 4 سیم(یا یک نت روی سنتور) ترتیب خاصی دارند که باید اون ها رو در صورت امکان حفظ یا همراهتون داشته باشید، برای اینکار پیشنهاد میکنم به تاپیک زیر که توسط دوست عزیزمون آرش هادیان تهیه شده سری بزنید و ترتیب نت ها رو در دستگاه های مختلف مثل شور و همایون و ماهور ... ببینید:

کوک دستگاه های ایرانی

خوب همونطور که در تاپیک بالا دیدیم ما با اصطلاحات جدیدی مثل کرن و بمل و بکار و مواجه شدیم، در اول کار برای کسانی که اطلاعی از این نت ها ندارند یک توضیح مختصر میدم تا به طور کلی با این نت ها آشنا بشند:

بمل: وقتی میگن به طور مثال می بمل، منظور این هست که سیم مربوط به نت می باید نیم پرده بم تر کوک بشه، یعنی صدای این نت باید توی سنتور نیم پرده بم باشه. پس هر نتی که بمل در کنارش بیاد صداش نیم پرده بم تر هست( به طور معمول منظور از یک پرده فاصله یک نت تا نت بعدیش هست، ولی بعی نت ها کلا نیم پرده با هم فاصله دارند که مثلا دیگه این نت ها بمل ندارند!) بمل به شکل زیر نشون داده میشه:(علامت های P برعکس)دیز: هر وقت به همراه نتی دیز بیاد به این معنا هست که صدای اون نت نیم پرده زیر میشه یعنی، نیم پرده صداش از نت اصلی زیر تر هست مثل سل دیز، علامت دیز # هست.

کرن: این علامت صدای هر نتی که به همراهش بیاد رو ربع پرده بم میکنه، یعنی صدا نسبت به نت اصلی ربع پرده بم تر هستش، کُرُن و سُری مختص به موسیقی ایرانی هستند و ابداع اون ها رو به آقای علی نقی وزیری نسبت دادند، البته در موسیقی های کشور های دیگم موجود هست ولی به طور کلی در موسیقی جهانی و بین المللی بیشتر فاصله همون نیم پرده هست یعنی بمل و دیز، ربع پرده ای وجود نداره! علامت کرن شبیه به شکل حرف P هست.

بکار: وقتی به همراه نتی که بمل بوده یا هر علامت دیگه داشته بیاد صدای اون نت رو به صدای اصلی نت برمیگردونه، یعنی اگر نتی سی بمل بوده با اومدن بکار در کنارش به سی تبدیل میشه.علامت بکار به شکل هست.

سُری: این هم یکی دیگه از علامات هست که مخصوص به موسیقی ایرانیه، وقتی این علامت در کنار نتی بیاد صدای اون نت ربع پرده زیر میشه.


تا الان باید با این موضوع آشنا شده باشید و فرق دستگاه ها رو هم بدونید. در هر صورت دستگاه مبنای ما برای کوک کردن توی این آموزش دستگاه شور هست که خیلی از کسانی که تازه شروع به سنتور زدن هم میکنند سنتورشون شور کوک شده.
----------------------------------------------------
مرحله پنجم و کوک سیم ها

برای شروع کار کوک کردن دو روش وجود داره، اگر گوشتون خیلی دقیق هست و این امکان براتون وجود داره که تفاوت های جزئی رو از نظر صدا بفهمید و 4 سیم رو با یک سیم مطابقت بدید و همه رو بر اون اساس کوک کنید از آموزش زیر فقط برای سیم های اول استفاده کنید، اگر گوشتون دقیق نیست برای همه سیم ها از روش زیر استفاده کنید و هر 72 سیم رو با تیونر و به روش زیر کوک کنید.

1) کوک سیم های بکار زرد یا سیم های زردی که نت اصلی هستند(بمل،دیز و .. نیستند)

از اونجایی که قرار شد دستگاه مبنای ما دستگاه شور باشه و همونطور که میدونید در دستگاه شور و در قسمت سیم های زرد نت های فا، سل، دو، فا نهم نت های اصلی هستند و صداهای اصلی رو دارند و بکارند ما در مرحله اول این سیم ها رو کوک می کنیم، برای اینکار از نت فا که در پایین سنتور هست شروع می کنیم، ابتدا تیونر رو روشن کنید و در مقبل خودتون یعنی جایی که بتونید راحت ببینید قرار بدید بعد با توجه به اصول ابزار رو در دستتون بگیرید، با انتهای مضراب اولین سیم از 4 سیم مربوط به نت فا رو به ارتعاش در بیارید و به تیونر نگاه کنید، عقربه ای رو مشاهده می کنید که به سمت راست یا چپ میره و در وسط این نیم دایره نتی به نمایش در میاد که با F یا همو نفا مشخص شده، هرچی عقربه بیشتر به سمت راست بره صدا زیرتر و هرچی عرقبه به سمت چپ بیشتر بره صدا بم تر میشه، اما مد نظر ما حد وسط هست، یعنی قسمتی که چراغ سبز روشن میشه،؟ عقربه باید در اون قسمت قرار بگیره تا اون سیم شما کوک شده باشه.
در صورتی که سیم رو به ارتعاش در آوردید و دیدید عقربه به سمت راست بیشتر مایل هست و در اونجا ثابت شده باید بدونید که اون سیم مربوطه صداش نسبت به نت اصلی زیر تر هست، پس برای اینکه عقربه به حد وسط بیاد و چراغ سبز روشن بشه باید سیم رو شل کنید(هرچی سیم سفت تر باشه فرکانس تولیدی بالاتر در نتیجه صدازیرتر هست) و یک بار دیگه سیم رو به ارتعاش در بیارید برای اینکار آچار یا کلید کوک رو به سمت خودتون بچرخونید، اینکار رو در حد کم بکنید چون با کمی تغییر و جابه جایی عقربه به سرعت مکانش عوض میشه، برای سفت کردن هم عقربه رو خلاف جهت خودتون بچرخونید، اونقدر این کار رو بکنید تا عقربه در وسط قرار بگیره و چراغ سبز ثابت بشه، دقت کنید کوچکترین شل یا سفت کردن عقربه رو جابه جا میکنه پس با دقت عمل کنید، همچنین هیچوقت یک سیم رو به سرعت سفت نکنید چون امکان پاره شدن هست! اگر دیدید یه سیم رو شل و سفت می کنید و تغییری در عقربه ایجاد نمیشه چک کنید ببینید آیا کلید رو روی گوشی مربوط به اون سیم انداختید یا نه؟
به این ترتیب هر 4 سیم مربوط به نت فا رو به همین شکل کوک کنید، دقت کنید هر چهار سیم باید فرکانس یکسانی باشند و دقیقا یکسان کوک شده باشند.
نت بعدی نت سل هست، علامت سل بر روی تیونر G هست، پس وقتی سیم به ارتعاش در میاد باید بر روی تیونر حرف G نمایش داده بشه. همه سیم های مربوط به نت سل رو هم به همین شکل کوک کنید، بعد سیم های مربوط به نت دو که با حرف C بر روی تیونر مشخص میشه رو کوک کنید و در انتها هم نت فا نهم.
تبریک میگم، شما نت های بکار سیم های زرد رو کوک کردید.

2) کوک سیم های بکار سفید یا نت هایی که صدای اصلی رو دارند:

طرز کار هیچ فرقی با سیم های زرد نداره جز اینکه در سیم های سفید نت ر هم بکار هست و باید همونطور کوک بشه، به همون شکل اولین سیم رو کوک میکنیم بعد به همون ترتیب سیم های بعدی مربوط به اون نت رو هم کوک میکنیم، برای سیم های سفید اول سیم های مربوط به نت فا با حرف F بر روی تیونر رو کوک می کنیم، بعد سیم های مربوط به نت سل یا همون G بعد سیم های مربوط به نت دو یا C و بعد نت ر یا D و بعد نت فا نهم. سیم های سفید به دلیل جنسشون خیلی کمتر نسبت به سیم های زرد ناکوک میشند ولی سیم های زرد در طی مدت کوتاه تری به نسبت سیم های سفید ناکوک میشند. همچنین سیم های سفید مقاوم تر هستند.

3) کوک سیم های بمل و دیز زرد و سفید:

در دستگاه شور ما نت دیز نداریم، و چند نت هستند که باید بمل کوک بشند و در سیم های سفید و زرد هم یکسان هستند، اون نت ها نت های سی و می هشتم هستند. برای اینکار از نت سی شروع می کنیم، به همون ترتیب توضیح داده شده اولین سیم رو به ارتعاش در میاریم و به تیونر نگاه میکنیم، تفاوتی که ایندفعه با دفعه قبل داره این هست که در کنار نت سی که به ارتعاش در آوردیم و با حرف B مشخص شده یک علامت کوچیک بمل هم ظاهر میشه که مشخص میکنه این صدایی که الان تولید شده سی بمل هست پس از این نظر مشکل نداریم و تیونر خودش مبنای بمل رو داره، برای نت می هشتم هم به همین شکل عمل میشه، نت می با حرف E نشان داده میشه. به همین ترتیب نت های سی و می سیم های زرد و سفید رو کوک کنید.

**4) کوک سیم های کرن و سری:

همونطور که از ستاره ها مشخص شد این قسمت یه قسمت خیلی مهم از کوک کردن هست، چرا که ما روی تیونر نت های کرن و سری رو نداریم، پس به دقت این مطلب رو مطالعه کنید، در قسمت سیم های زرد ما نت های می اول(E) و لا(A) و ر(D) کرن هستند و در قسمت سیم های سفید نت های می اول(E) و لا(A) کرن هستند. برای کوک کردن یک نت به صورت کرن دو راه وجود داره که من راه اول رو پیشنهاد میدم، این راه توسط آقای پژمان آذرمینا شاگرد استاد پایور پیشنهاد داده شده که راه خوبی هست به این شکل که عدد مربوط به نت مبنامون یا همون لا که رو 440 تنظیم کرده بودیم رو بر روی 427 قرار میدیم، سپس نت های مربوطه رو به صورت عادی کوک میکنیم یعنی نت ها رو به همون شکل بکار کوک می کنیم و عقربه رو در حد وسط تنظیم میکنیم و چرا هم سبز میشه.

راه دوم این هست که فرکانس مبنامون همون 440 باشه و ایندفعه نت ها رو به جای اینکه عقربه در حد وسط قرار بگیره و چراغ سبز روشن بشه روی -50 نتمون تنظیم کنیم، یعنی دقیقا جایی که عقربه و سمت چپ میره و وارد نت قبلی اون نت میشه، این کار مشکل هست. به طور مثال می خوایم نت ر رو کرن کوک کنیم، سیم رو به ارتعاش در میاریم و بسته به مکان عقربه رو بر روی عدد -50 نت D تنظیم میکنیم.

5) کوک سیم های پشت خرک:

این قسمت رو به هیچ وجه توضیه نمیکنم دستکاری کنید مخصوصا برای کسانی که بار های اولشون هست سنتور رو کوک می کنند، به چند دلیل، اولا این قسمت مرتبط با سیم های سفید هست و فقط از طریق جابه جایی خرک ها کوک میشه و با کوچکترین جابه جایی ممکنه هم کوک سیم های سفیدشون به هم بریزه و هم کوک سیم های پشت خرکشون، نیازی هم نیست چون وقتی شما سنتور رو خریداری می کنید از قبل توسط سازنده خرک ها تنظیم شده و سیم های پشت خرک به صورت اتوماتیک هنگام کوک کردن سیم های سفید کوک میشند، اما برای اطلاع میتونید برای کوک کردن این قسمت هم از اطلاعات زیر استفاده کنید. دستگاه مبنای ما شور هست.

همونطور که بر روی سنتور مشاهده می کنید سیم های پشت خرک وابسته به سیم های سفید هستند یعنی با کوک سیم های سفید سیم های پشت خرک هم کوک میشند، پس باید خرک های در قسمتی قرار گرفته باشند که اگر سیم های مربوط به نت مثلا سی کوک شدند سیم های پشت خرک هم دقیقا سی کوک بشند و نسبت رعایت بشه، در صورتی که دیدید سیم پشت خرک دو صدای دو اصلی رو نمیده ولی سیم سفید صدای نت دو رو میده بدونید که خرک در مکان درستی نیست، اگر صدای سیم پشتی بم تر از نت اصلی هست باید خرک رو کمی به سمت چپ بکشید و سیم های مربوط به اون نت رو دوباره کوک کنید، اگر دید صدا زیرتر از نت اصلی هست خرک رو کمی به راست بکشید و سیم ها رو باز کوک کنید، دقت کنید نت لا در دستگاه شور باید در قسمت سیم های سفید کرن باشه و در قسمت سیم های پشت خرک بمل، برای اینکار سازنده ها و یا افراد خرک رو کمی به سمت راست می کشند تا با کوک کردن لا سفید به کرن به صورت اتوماتیک لا پشت خرک بمل کوک بشه.
----------------------------------------------------
کوک کردن با گوش و برخی نکات در مورد کرن و ربع پرده ها:

خوب اگر نوازنده قدیمی هستید قطعا باید این راه ها رو بلد باشید و باید نت ها رو هم با گوش تشخیص بدید، وقتی بعد یه مدتی گوشتون به صدای نت ها عادت کرد می تونید به وسیله این روش سنتورتون رو کوک کنید، البته پیشنهاد میکنم اگر کل سنتورتون کوکش به هم ریخته با تیونر کوک کنید اما اگر نه با همین راه میتونید کوک کنید، برای نت های دو و سل و می که هارمونی دارند از نت سل شروع کنید، این سه نت در یک پایه هست طیف صداشون، می تونید با ایجاد هارمونی بین نت سل و دو نت دو رو کوک کنید به همین ترتیب لا، و یا نت ها فا لا دو رو و یا سل سی ر و ... برای نت های کرن یا بمل هم یک آهنگ رو به خاطر بیارید، مثلا برای نت ر زرد تصنیف گلنار یا هر آهنگی که به خوبی تو ذهنتون جا افتاده..
اگر هم روزی دیدید کوک استادان بزرگ با سنتورتون فرق میکنه نگران نباشید، موسیقی سنتی بر حسب احساسات و مفهوم های بسیار عمیقی هست و برای همین نمیشه فقط با تیونر این احساسات رو کوک کرد و منتقل کرد و ممکنه فواصل یکسان نباشند.. و این تفاوت ها به وجود بیاد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 7 مرداد 1398 02:17 ق.ظ

Really many of great info!
canadian pharmacies canada online pharmacies reviews canada online pharmacies legitimate canada drug canadian rxlist canadian pharmaceuticals for usa sales discount canadian pharmacies canadian online pharmacies legal online pharmacies in usa canadian prescriptions online serc 24 mg
دوشنبه 3 تیر 1398 05:52 ق.ظ

You actually expressed this wonderfully!
if a woman takes a mans cialis cialis et insomni canadian discount cialis cialis generico lilly only here cialis pills cialis 20 mg effectiveness acheter cialis meilleur pri tadalafilo non 5 mg cialis generici cialis 5mg prix
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:55 ق.ظ

Useful postings. With thanks.
cialis prices cialis patent expiration cialis 5 effetti collaterali cialis great britain cipla cialis online cialis 5 mg prescription doctor cialis we choice cialis pfizer india cost of cialis cvs cialis prices in england
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:34 ب.ظ

With thanks, I like it!
cialis alternative cialis sicuro in linea cialis prices in england cialis et insomni cialis diario compra enter site very cheap cialis cialis price thailand where cheapest cialis cialis generic tadalafil buy only now cialis for sale in us
شنبه 25 خرداد 1398 12:05 ب.ظ

Nicely voiced indeed. !
generic cialis 20mg uk weblink price cialis cialis para que sirve generic low dose cialis click now buy cialis brand cialis super acti generic cialis in vietnam cialis prezzo in linea basso cialis bula cialis patentablauf in deutschland
جمعه 24 خرداد 1398 09:56 ب.ظ

Whoa quite a lot of valuable advice.
generic for cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne buy cheap cialis in uk cialis coupons printable cialis for sale south africa interactions for cialis cialis flussig buying cialis in colombia cilas opinioni cialis generico
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:55 ق.ظ

You actually mentioned that superbly!
callus order cialis from india cialis 5mg prix generic cialis at the pharmacy look here cialis order on line order generic cialis online female cialis no prescription cialis canada how does cialis work low dose cialis blood pressure
دوشنبه 20 خرداد 1398 05:41 ق.ظ

Thanks, Ample forum posts.

cialis ahumada cialis 30 day trial coupon generic cialis levitra cialis daily canada discount drugs cialis cialis for sale south africa cialis for sale south africa cialis daily dose generic cialis lilly tadalafi cialis 5 mg buy
جمعه 17 خرداد 1398 05:50 ب.ظ

Cheers! Numerous posts.

cialis reviews click here cialis daily uk cialis generisches kanada cialis free trial low cost cialis 20mg canadian cialis buy original cialis we use it cialis online store cialis efficacit cialis 100 mg 30 tablet
جمعه 30 فروردین 1398 03:34 ق.ظ
人気ブランドコピー順子店鋪SALE-SHOPS!スーパーコピー時計、財布、バッグ通販 当店は10年も経営して百万顧客に評価された老舗でございます。
چهارشنبه 21 فروردین 1398 12:50 ب.ظ

Fine information. With thanks!
northwest pharmacies online northwest pharmacies online online canadian pharmacies canadian pharcharmy online24 northwest pharmacies in canada legitimate canadian mail order pharmacies canada medication drugs for sale in uk canada drug pharmacy canadian pharmacies stendra
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:58 ب.ظ

Amazing plenty of great facts.
cialis daily dose generic non 5 mg cialis generici prezzo di cialis in bulgaria cialis tablets for sale cialis 20 mg cost cialis coupon cialis official site tadalafil 10 mg click here to buy cialis how does cialis work
سه شنبه 13 آذر 1397 11:24 ب.ظ

Helpful information. Cheers.
cialis tablets for sale viagra vs cialis vs levitra cialis daily cialis tadalafil cialis italia gratis low cost cialis 20mg free generic cialis import cialis cialis vs viagra where do you buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:26 ب.ظ

Amazing plenty of fantastic material!
the best site cialis tablets estudios de cialis genricos comprar cialis 10 espa241a cialis reviews walgreens price for cialis generic for cialis cialis prices in england cialis pills cialis sale online low cost cialis 20mg
سه شنبه 13 آذر 1397 12:55 ق.ظ

Incredible lots of very good info.
cipla cialis online cialis ahumada buying cialis on internet cialis generico en mexico generic cialis at the pharmacy enter site natural cialis buy online cialis 5mg are there generic cialis cialis side effects dangers generic cialis in vietnam
دوشنبه 12 آذر 1397 11:54 ق.ظ

You said it very well..
cialis tadalafil buy cialis online click now cialis from canada enter site very cheap cialis canada discount drugs cialis safe site to buy cialis online when will generic cialis be available safe dosage for cialis canadian discount cialis acheter cialis kamagra
دوشنبه 12 آذر 1397 12:33 ق.ظ

Kudos! Awesome information.
cialis billig cialis 200 dollar savings card trusted tabled cialis softabs canadian discount cialis buy original cialis cialis sans ordonnance 200 cialis coupon low dose cialis blood pressure import cialis cialis tadalafil
یکشنبه 11 آذر 1397 11:22 ق.ظ

You actually reported this very well!
cialis price in bangalore get cheap cialis cialis 20 mg cut in half cialis 5 mg schweiz opinioni cialis generico cialis australia org cialis tadalafil online 5 mg cialis pharmacie en ligne look here cialis cheap canada tarif cialis france
شنبه 10 آذر 1397 11:15 ق.ظ

Amazing a good deal of useful knowledge!
low cost cialis 20mg we use it cialis online store cialis daily cialis per paypa cialis preise schweiz buy cialis online low dose cialis blood pressure online prescriptions cialis acheter cialis meilleur pri look here cialis order on line
جمعه 9 آذر 1397 12:54 ق.ظ

Amazing loads of superb tips!
cialis pills in singapore cialis prices in england when can i take another cialis cialis canada on line brand cialis nl cialis usa cost cialis pills cialis 5 effetti collaterali chinese cialis 50 mg tadalafil 10 mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:33 ب.ظ

Amazing tons of awesome material!
cialis dosage buy cialis online legal cialis 20 mg cialis side effects dangers cialis for bph look here cialis order on line cialis price thailand walgreens price for cialis cialis 50 mg soft tab generic for cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:11 ق.ظ

Thanks, Ample write ups!

comprar cialis navarr click now cialis from canada generic low dose cialis cialis online deutschland i recommend cialis generico cialis super kamagra cialis without a doctor's prescription cialis 20 mg best price cialis dosage amounts enter site 20 mg cialis cost
پنجشنبه 19 مهر 1397 01:50 ق.ظ

Regards, Wonderful stuff.
levitra 20 mg levitra 20mg levitra without a doctor prescription levitra 10 mg prezzo buy levitra 20 mg levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra generic buy levitra generic levitra levitra 20 mg
سه شنبه 10 مهر 1397 01:38 ق.ظ

Amazing information, Thanks a lot!
cialis 50 mg soft tab cialis y deporte cialis in sconto does cialis cause gout cialis authentique suisse safe dosage for cialis wow look it cialis mexico cialis side effects dangers deutschland cialis online generic cialis at walmart
شنبه 7 مهر 1397 11:31 ب.ظ

Superb facts. With thanks.
we recommend cialis info safe dosage for cialis we like it safe cheap cialis tadalafil 20 mg cialis wir preise walgreens price for cialis generic cialis pro cialis side effects buy cialis cheap 10 mg cialis flussig
شنبه 7 مهر 1397 08:05 ب.ظ

Wow a good deal of beneficial material!
cialis 20 mg cut in half cialis bula cialis wir preise no prescription cialis cheap cialis venta a domicilio cialis diario compra india cialis 100mg cost cialis price thailand generic low dose cialis cialis 30 day trial coupon
چهارشنبه 28 شهریور 1397 04:48 ب.ظ

You actually explained it really well.
cialis 5 mg para diabeticos cialis generic tadalafil buy cialis generico online does cialis cause gout online prescriptions cialis cialis sicuro in linea cialis pas cher paris cialis tablets try it no rx cialis cialis price in bangalore
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:22 ق.ظ

You explained that very well.
cialis pas cher paris cialis lilly tadalafi cialis kaufen bankberweisung we like it cialis price cialis 20 mg cut in half effetti del cialis price cialis wal mart pharmacy cialis 50 mg soft tab canadian cialis cialis for daily use
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:31 ب.ظ

You said it nicely..
drugs for sale canada pharmacies account canada online pharmacy drugs for sale in mexico canada online pharmacies medication legitimate canadian mail order pharmacies canada online pharmacies medication canadian pharmaceuticals nafta canadian pharmaceuticals stocks pharmacy canada online prescriptions
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:42 ق.ظ

Useful information. Many thanks.
buy viagra walgreens buy without prescription online buy canada viagra buy viagra online paypal buy viagra online canada no prescription buying viagra online safe pharmacy viagra prices buy viagra online australia getting viagra online viagra how to get a prescription
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مجتبی صادق نیا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :