تبلیغات
سنتوری - انواع سازهای ضربی
 
سنتوری
 
 
چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مجتبی صادق نیا
انواع سازهای ضربی

حصول صوت در این دسته از سازها بر اثر كوبیدن جسمی با نرمی یا سختی معین بر پوستی كه بر سطح دایره ای شكل حلقه، استوانه یا كاسه ای كشیده شده یا بر اثر كوبیده شدن دو جسم سخت ( و غالباً زنگ وار) صورت می گیرد.
در برخی از سازها كه پوست برحلقه یا استوانه كشیده شده ممكن است یكی از سطوح بدون پوست باشد و در نوع دیگر هر دو سطوح با پوست پوشانده شود.
صوت سازهای ضربی پوستی برخی با «ارتفاع» (زیروبمی) نامعین و بعضی با ارتفاع معین بوده و نوع اخیر قابلیت كوك شدن (تغییرارتفاع صوت) را در بیشتر سازهای پوستی ایرانی، ضربه زدن توسط انگشتان هر دو دست نوازنده صورت می گیرد. سازهای «زنگ وار» و «نیمه زنگ وار» غالباً بدون ارتفاع معین هستند.

 

انواع سازهای ضربی

 

تمبك

این ساز از دو قسمت كلی و استوانه ای شكل تشكیل شده : قسمت اول (بالا و هنگام نواختن: جلو) به قطر تقریبی 25 تا 30 سانتیمتر و به طول 45 سانتیمتر كه سطح بالائی آن پوست كشیده شده و در پائین به قسمت دوم متصل شده است و این قسمت عبارتست از استوانه باریك تری كه درانتها (پائین) كمی گشاده ترشده و به دهانه ای بازمنتهی گشته است. جنس تمبك معمولی از چوب است. تمبك به منظور نواختن، بطور افقی روی ران نوازنده نشسته قرارمی گیرد و او دست چپ خود را در بالا و دست راست را در كنار راست تمبك قرار می دهد و با انگشتان، نرمه و تمام دست خود بر قسمتهای مختلف (مركز، میان، كنار) پوست می كوبد.
صوت تمبك بدون ارتفاع معین است.
از آنجا كه وسیله كوبیدن روی سازانگشتان انسان است و این وسیله قادر است بر روی تمبك ریزه كاری و شیرینكاری های فراوان اعمال كند می توان از آن به عنوان «تكنواز» استفاده های شایان و جالب كرد. نقش همنوازی در این سازنه فقط همراهی ساز یا آواز و تأمین و نگهداری «ضرب» موسیقی است؛ بلكه طی 25 سال اخیر به ابتكار حسین تهرانی و همكاری دیگران اركستری مركب از«گروه تمبك نوازان» تشكیل شده قطعه هائی اجرا كرده اند.
 

 

تمبك زورخانه

 

شكل ظاهری آن با تمبك معمولی كمی اختلاف دارد. قسمت بالائی آن به شكل جام و قسمت دنباله (درپائین) مخروطی تر از تمبك معمولی است. علاوه بر این تمبك زورخانه را از گل پخته می سازند. صدای آن نیز بم تر و قوی تر از تمبك معمولی است. بلندی ساز 45 و قطر دهانه پوستی 48 سانتیمتر است.

 

 

 

 

 

دُهُل

 

این ساز متشكل است از استوانه ای كوتاهی از جنس چوب كه قطر دایره آن حدود یك متر و ارتفاع آن 25 تا 30 سانتیمتر است و بر دو سطح دایره ای شكل جانبی آن پوست كشیده شده است. بر دو نقطه از بدنه استوانه دو انتهای تسمه ای ثابت شده كه نوازنده هنگام نواختن آن را به گردن می اندازد و به این ترتیب دهل در جلوی سینه و شكم او طوری قرار می گیرد كه سطوح پوست دار در جوانب راست و چپ واقع شوند. نوازنده در دست راست خود چوبی به شكل عصا و در دست چپش تركه ای نازك می گیرد و با آنها بر روی سطوح پوستی می كوبد یا آن كه تركه را به پوست چپ می چسباند و با عصا به پوست راست می كوبد. صدای این ساز ارتفاعی نامعین دارد. دهل سازی كاملاً محلی و «همراهی كننده» (بیشتر با سرنا) است.

 

دایره

 

این ساز متشكل است از حلقه ای چوبی به عرض 5 تا 7 و قطر دایره ای از 25 تا 40 سانتیمتر كه بر یكی از سطوح جنبی دایره ای شكل آن پوست كشیده شده و در جدار داخلی ساز حدود چهل حلقه فلزی كوچك به فواصل مساوی آویزان شده است. در یكی از نقاط جدار چوبی سوراخی است كه نوازنده انگشت شست دست راست را در آن داخل می كند و به این وسیله ساز را نگه می دارد و با بقیه انگشتان هر دو دست بر پوست می كوبد و در عین حال ساز را كمی سریعتر حركت می دهد تا حلقه های كوچك داخلی، همراه با صدای كوبیدن انگشتان صوتی زنگ وار نیز حاصل كنند. هیچ یك از اصوات ساز حائز ارتفاع معین نیستند. این ساز بیشتر شهری است تا محلی.

 

نقاره

 

این ساز به انواع و اندازه های مختلف در نقاط كشور وجود دارد:
نقاره شمال
از دو كاسه سفالین ( یك كمی كوچك تر از دیگری) تشكیل شده است. این ساز را معمولاً با دو چوب و گاه با دست می نوازند و قطر دهانه كوچك 16و بزرگ 22سانتیمتراست.
نقاره كردستان
تقریباً به شكل بالا ولی بزرگ تر است كه آن را گاه به اسب می بندند و نوازنده سوار اسب آن را با دست می نوازد.

نقاره فارس

مانند دو تای قبلی جفتی است ولی بزرگ تر از آنها و اختلاف زیادتری در اندازه های هریك نسبت به دیگری (قطردهانه شان 23،37 سانتیمتراست) شكل آنها نیز «خمره ای» فشرده است. نقاره فارس برای ساختن نقاره های جدید، زمینه و مدل قرار گرفته است.

 

گَوَرگِه

شكل خارجی ساز شبیه به سطل یا گلدان و از جنس فلزاست. روی آن را پوست كشیده اند و در نوع شهری شده ساز آن را بر روی سه پایه هایی محكم كرده اند. ته «گلدان» بسته است.
گورگه را با دو چوب می نوازند. این ساز اگر چه سازی محلی است اما اساساً فاقد شهرتی مانند«دهل» است

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 3 فروردین1389ساعت 15:2  توسط ارسلان باقری  |  نظر بدهید

كبك ناقوس زن و شارك سنتورزن است

         فاخته نای زن و بط شده تنبور زنا

                               (منوچهری)

سنتور یکی از قدیمی ترین وکامل ترین ساز های ایرانی است. این ساز به صورت جعبه ای مجوف از جنس چوب که به شکل ذوزنقه متساوی الساقین می باشد ساخته شده و در شکل معمول خود برصحنه رویی آن دو دسته خرک 9 تایی قرار دارد که از روی هر خرک چهار رشته سیم می گذرد که به صورت هم صدا کوک می شوند .

این ساز به وسیله 2 عدد مضراب چوبی نواخته می شود .

واژه سنتور در اصل کلمه ای است آرامی که ریشه در فرهنگ و زبان سانسکریت دارد .(زبان پیشیان ایرانیان) این واژه از دو بخش تشکیل شده است : سان و تور

سان به معنی صد که در فرهنگهای کهن نماد تعداد زیاد می باشد.

تور به معنای همان تار یا رشته سیم .

بنابراین واژه سنتور به معنی صد تار می باشد یعنی سازی که بیشترین تار روی ان کشیده شده است ابوالحسن علی بن حسین مسعودی (متوفی به سال 346- ه. ق) مورخ مشهور ونوینده کتاب (مروج الذهب) در شرح اوضاع موسیقی در زمان ساسانیان هنگام نام بردن از آلات موسیقی متداول آن زمان واژه سنتور (سنطور ) را می آورد و سابقه این ساز را حداقل به دوران ساسانیان می رساند. در کتابهای قدیم و تالیفات ابونصر فارابی و ابن سینا نیز نام        «سنتور» چندین بار آورده شده .

سنتور که بدون شک یکی از ساز های قدیمی مشرق زمین است تصویر آنرا می توان از زمان آشوریها و بابلیها در حجاریها و نقاشیهایی که بر روی دیوار یا سنگها ترسیم شده است مشاهده نمود. اکنون که این ساز احتمالا حدود یک قرن ونیم است که در ایران دوباره رواج پیدا کرده است سبکهای محکم و در عین حال ظریف وحساس استادان بزرگی را چون محمد صادق خان سماع حظور، حبیب سماعی ، ابوالحسن صبا ونور علی خان برومند را پیوسته در طنین خود برای ما محفوظ می دارد .

 

 

سنتور در فرهنگ های دیگر:

 

همانطور که گفته شد شواهد ومدارک همه دلالت بر این دارند که سنتورساز اصیل ایرانی است و چون طلوعی از مشرق دمیده و در غرب به سرخی گرائیده است و همچنین محققین ثابت کرده اند که این ساز از ایران به سایر کشورها برده شده و در هر کشوری بنا به نیازهای فرهنگی آن ملت تغیرات در آن پدید امده است .

حتا در خود ایران معاصر هم در مواردی به غیر از اجراهای ردیف نوازی تغییراتی در آن صورت گرفته است مانند سنتور کروماتیک، سنتور دو طرفه و غیره ...

در عراق، مصر، هند، چین و در بسیاری از کشورهای اروپای شرقی سنتور را با شکلهای مختلف تغییرات متنوع وشیوه های گوناگون در نوازندگی مشاهده می کنیم.

در متون انگلیسی سنتورها را با نام « دالسیمر»(dulcimer) ، کشورهای اروپای شرقی با نامهای سیمبال (سیمبالوم) وچمبالوم ( cimbalom- zimblum) و در چین با نام «یانگ کین» ( Yank – kin) و در آلمان به نام « هک پرت» (Hekperrt) و ردر عربی با نامهای « سنطور » و «سنطیر» و در برخی مکانهای دیگر به «پسالتری» ( psaitry) نامیده شده و معروف است .

کلاویکورد، هاریسیکورد، کلاوسن و بالاخره پیانو clavier- pianofoter هم شکل تغییر یافته همین ساز قدیمی است .

جایگاه سنتوردربین سازهای دیگر:

به طور کلی درتقسیم بندی های قدیم سازهای موسیقی به سه نوع زهی، بادی وکوبه ای شده اند چنانکه سازهای زهی را کاملا « ذوات الاوتار» ساز های بادی را «ذوات النفح» و سازهای کوبه ای را « طاسات » و «کاسات» نامیده اند .

 

البته همانطور که ذکر شد این تقسیم بند به صورت کلی است واگر سازهای موسیقی با دقت بیشتری طبقه بندی کنیم می توانیم آنها را به پنج دسته تقسیم نمائیم:

 

1- آلات ذوات الاوتار مطلقات – سازهایی که سیمهای ان مطلق وازاد است .

2- آلات ذوات الاوتار مفید است– سازهایی که سیم های آن در قید انگشتان باشد .

3- آلات ذوات الاوتار مجرورات– سازهایی که صدا دهی آن با کشیدن آرشه روی سیم به وجود می آید.

4- آلات ذوات النفح– سازهایی که صدای آن از دمیدن با دهان تولد می شود .

5- کاسات و طاسات و الواح– کاسه های مسی و یا هر چه که پهن باشد .

هم چنانکه از مقام های بی شمار تنها گروهی اندک شایسته انتخاب برای موسیقی دستگاهی می شوند از سازهای گوناگون نیز تنها تعدادی اندک مناسب فضای موسیقی ردیف دستگاهی دانسته و آنها را برای اجرای موسیقی ردیف با ویژگی های ان به کار گرفته اند .

سرانجام ایرانیان برای اجرای موسیقی ردیف چنین سازه هایی را برگزیدند:

تار و سه تار را برای آلات ذوات الاوتار مقیدات شامل: عود قدیم،عود کامل، طرب، شش تار، طرب رود، طنبور شروانیان ، طنبور ترکی، روح افزای، قوپوز ، نای طنبور، رباب، رودخانی، یک تای، ترنتای تخته العود، شدرغو، اولوق کوک، پیپا، شهرود .

سنتور را برای آلات ذوات الاوتار مطلقات، مانند :

مغنی، چنگ، ایرکی، قانون، ضج، یاتوغان

کمانچه را برای آلات ذوات الاوتار مجرورات ،مانند :

کمانچه، غژک، رباب

نی را برای آلات ذات النفخ مانند : نای سفید،زمر، نای بلبلان، نای، سرنا، سیه نای، جارو، بورغو، نفیر و باق، و همچنین برای سازهای بادی آزاد بدون سوراخ بر روی بدنه آن مانند : جچیق و ارغنون.

سنتور سل کوک :

سنتور باستانی دارای 12 وتر بوده که با زیر و بم آن شامل 24 وتر شده است و این همان تعداد وترهای سازهای ذوات الاوتار مطلقات می باشد که چنگ ومنحنی از آن جمله است و عبدالقادر مراغی در مقاصد الحان از آن نام می برد .

اما سنتور امروزین دارای 9وتر (خرک ) است که با زیر و بم آن شامل 18 وتر می شود و با استفاده از پشت خرک های سیم های سفید تعداد وترهای آن به 27 می رسد که در اجرای موسیقی 24 وَتَر آن مورد استفاده قرار می گیرد. هر وتر سنتور چهار سیم دارد که هم صدا كوك می شوند تعداد سیم ها در سنتور به 72 تار می رسد .

در یک بُعد ذی الکل ( هنگام ) هفت فاصله از نغمات ملایم را برای دستگاه یا آواز موزد نظر انتخاب کرده وکوک می کنند.

برای قرار گرفتن خرک های سفید طول وتر را به سه تقسیم می کنند که نهایت سوم آن بعد ذی الکل یا هنگام طرف دیگر وتر می شود در نتیجه در سنتور برای هر نغمه، بعد دو هنگام را می توان مشاهده نمود. اگر بُعد وترهای نغمات را هم به آن اضافه نمائیم وسعت دامنه سنتور به 6 دانک می رسد که دانک ششم آن در اجرای موسیقی ردیف مورد استفاده قرار نمی گیرد .

در سنتور سل کوک 9 خرک هر گاه سیمهای خرک اول را « می» (E) کوک کرده باشبم ، خرک سوم صدای «سل» (G) را خواهد داد. از آنجا که دستگاه شور به اصطلاح «مادر» دستگاه های دیگر ردیف موسیقی ماست. و دیگر نغمات با آن سنجیده می شوند و نیز از آن رو که خرک سوم در این سنتور (سل G ) مناسب ترین خرک برای نمایان «شور » است این نوع سنتور را برای اجرای اصیل موسیقی ردیف مناسب دانسته اند .هنگام اجرای شور ، همانطور که معمول کوک سنتور است ردیف خرک های سیم سفید با ردیف خرک های سیم زرد هم صدا می شوند و تنها ممکن است یک خرک انها برای اجرای کردبیات و شهناز با یکدیگر اختلاف داشته باشند که با مختصر تغیر حرکت جای خرک ( در رده سیمهای سفید ) درست می شود و سامان می یابد . باید در نظرداشت که کوک سیمهای پوزیسیون زردها همواره ثابت و بر پایه شور است چرا که شور ما در دستگاه ها و اصلی ترین آنها است و فرود همه دستگاه ها و آوازه ها به شور است و به عنوان مبنا و پایه، همیشه مورد استفاده و در مقام گردانی های معمول، مورد بهره برداری است (بخصوص هنگام نواختن دلکش ماهور یا اصفحان و همایون ) .

اگر نحوه کوک سنتور بر پایه نظام فواصل موسیقی ردیف اصیل باشد ، تغییر مقام از دانگهای مختلف به یکدیگر بسیار آسان بوده و تنها با جابجا کردن مختصر یکی دو خرک و یا در نهایت تغییر جزئی کوک سیمهای مربوط به آنها انجام می شود .

سنتور با کمک کلیدی آهنین که نه کلید کوک نام دارد کوک می شود ومانند تمام سازهای زهی به وسیله کشش سیم انجام می گیرد. قطر سیم ها معمولا 40- 38 میکرون است برای قسمت راست سنتور از سیم های فولادی زرد رنگ و برای قسمت سمت چپ از سیم های سفید فولادی استفاده می شود .مقدار کشش نسبتا زیاد است زیرا اگر سیم ها به اصطلاح سل باشند هنگام مضراب زدن صدای را یاجاد نمی کنند به عنوان مثال اگر طول وتر خرک سوم سنتور در قسمت راست (زیر و بم ) از سیطانک تا خرک 60 سانتمتر باشد وهمچنین قسمت وسط ( زیرو بم ) 46 سانتیمتر باشد به ترتیب فرکانس 192 (معادل SO12 ) برای قسمت بم فرکانس 384  و معادل ( SO13 ) برای قسمت زیر مناسب است .

نحوه کوک کردن سنتور در شیوه های ردیف نوازی براساس چهارم ها ( ابعاد ذی الاربع ) و هنگام ( ابعاد ذی الکل ) است ، بدین صورت که خرک سوم سنتور ( وسط در یک سوم طول وتر قرار می گیرد به طوری که پشت خرک بعد از ذی الکل ( هنگام یا اکتاو ) را به وجود می آورد پس با مقدار مناسب کشش وتر خرک سوم ، این خرک می تواند به عنوان وتر مطلق محسوب شده و بقیه خرک ها ( نغمات ) به نسبت ان برای دستگاه یا اواز مورد نظر کوک شوند .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 13 آذر 1397 12:37 ب.ظ

Cheers. Ample posts.

generic for cialis costo in farmacia cialis cialis daily reviews cialis prices side effects for cialis costo in farmacia cialis how to buy cialis online usa viagra vs cialis vs levitra fast cialis online cialis generika in deutschland kaufen
سه شنبه 13 آذر 1397 01:07 ق.ظ

You expressed this terrifically!
overnight cialis tadalafil cialis tablets for sale look here cialis order on line buy cialis cheap 10 mg acheter cialis meilleur pri click here to buy cialis cost of cialis cvs acheter cialis kamagra cialis uk cialis e hiv
دوشنبه 12 آذر 1397 12:06 ب.ظ

Helpful info. Cheers.
cialis with 2 days delivery import cialis buy name brand cialis on line female cialis no prescription generic cialis levitra tesco price cialis comprar cialis navarr cuanto cuesta cialis yaho cialis dosage recommendations cialis 5mg prix
یکشنبه 11 آذر 1397 11:37 ق.ظ

Effectively expressed truly! .
cialis 5 mg scheda tecnica cialis 5 mg para diabeticos cialis 20mg cialis generico en mexico where cheapest cialis safe dosage for cialis viagra or cialis dose size of cialis only best offers 100mg cialis when can i take another cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 12:41 ق.ظ

Regards! I like it!
we choice cialis pfizer india generic cialis at walmart tadalafil tablets cialis 20 mg cost the best site cialis tablets cialis 20 mg effectiveness canadian drugs generic cialis venta cialis en espaa cialis daily reviews canada discount drugs cialis
شنبه 10 آذر 1397 12:12 ق.ظ

Whoa quite a lot of good tips.
cialis 5 mg buy cialis free trial comprar cialis 10 espa241a acheter du cialis a geneve cialis with 2 days delivery cialis coupons click now buy cialis brand side effects of cialis cipla cialis online cipla cialis online
جمعه 9 آذر 1397 01:06 ق.ظ

With thanks. I enjoy this!
cialis uk next day cialis professional yohimbe viagra cialis levitra enter site very cheap cialis cialis therapie cialis professional from usa cialis venta a domicilio enter site very cheap cialis warnings for cialis cialis venta a domicilio
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:45 ب.ظ

You suggested that adequately.
cialis pills boards generic cialis viagra vs cialis vs levitra cialis bula buy cialis cheap 10 mg female cialis no prescription cialis authentique suisse cialis generic tadalafil buy cialis en mexico precio cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:00 ب.ظ

Lovely write ups, Regards.
cialis generique cialis free trial cialis billig cialis 5 mg scheda tecnica cialis generic tadalafil buy generic cialis pro buying cialis on internet cialis generic availability cialis baratos compran uk we recommend cialis best buy
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:00 ق.ظ

This is nicely expressed! .
cialis online nederland cialis pills in singapore prescription doctor cialis we recommend cheapest cialis generic cialis pill online cialis 10mg prix pharmaci cialis soft tabs for sale comprar cialis 10 espa241a buy cialis online cheapest cialis dosage recommendations
پنجشنبه 19 مهر 1397 03:12 ق.ظ

Many thanks! I enjoy it!
buy levitra 10mg levitra 20 mg levitra 20 mg buy levitra 20 mg levitra 10 mg kopen buy 10 mg levitra buy levitra online levitra prices buy 10 mg levitra levitra 20 mg bayer prezzo
سه شنبه 10 مهر 1397 02:31 ق.ظ

Cheers, Quite a lot of tips.

cialis et insomni enter site natural cialis cialis super kamagra how much does a cialis cost cialis kamagra levitra canadian discount cialis achat cialis en suisse how to purchase cialis on line cialis en mexico precio price cialis best
یکشنبه 8 مهر 1397 12:15 ق.ظ

This is nicely said! .
when can i take another cialis chinese cialis 50 mg brand cialis nl cialis generico lilly how do cialis pills work cialis lowest price bulk cialis callus acquisto online cialis cialis venta a domicilio
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:16 ب.ظ

Thanks. An abundance of content!

cialis 5mg prix generic cialis pill online cialis y deporte cialis en 24 hora generic cialis 20mg tablets only best offers cialis use cialis canadian drugs cialis arginine interactio purchase once a day cialis online prescriptions cialis
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:54 ق.ظ

Great write ups. Appreciate it.
cialis for sale cialis 5 mg buy cialis tablets non 5 mg cialis generici cialis prezzo in linea basso cialis tablets australia no prescription cialis cheap cialis vs viagra we like it cialis price cialis qualitat
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:05 ب.ظ

Cheers, Fantastic information.
canadian rxlist canadian pharmacies that ship to us online drug store online canadian discount pharmacies drugs for sale on internet drugs for sale in canada canadian pharcharmy online24 canadian pharmacies canadian pharmacies-24h drugstore online canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:02 ق.ظ

Reliable content. Many thanks!
buy viagra online overnight vigra viagra purchase uk where to buy viagra online viagra no prescription cheap sildenafil tablets best place to buy online viagra were to buy viagra buy viagra online no prescription uk how buy viagra
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:27 ب.ظ

Really lots of excellent data.
generic cialis cialis 20 mg cialis with 2 days delivery cialis prices in england prix cialis once a da cialis for sale south africa get cheap cialis buy original cialis cialis for sale in europa cialis for daily use
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:56 ق.ظ

Terrific facts, Thanks a lot.
we recommend cheapest cialis cialis dose 30mg female cialis no prescription ou trouver cialis sur le net buy name brand cialis on line cialis price thailand cialis pills price each order a sample of cialis comprar cialis navarr opinioni cialis generico
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:04 ب.ظ

Perfectly spoken without a doubt. .
cialis with 2 days delivery how to purchase cialis on line cialis savings card cialis generique cheap cialis cialis pills price each cialis for sale in europa only now cialis for sale in us tadalafil 10 mg we choice cialis uk
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:53 ق.ظ

You actually said this superbly!
online pharmacy viagra uk buy sildenafil tablets buy pfizer viagra online buy viagra in store pharmacy online get prescription for viagra buying viagra buy viagra online india buy viagra sample is it illegal to buy viagra online
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:00 ق.ظ

Wonderful information. Cheers.
cialis manufacturer coupon cialis rckenschmerzen enter site 20 mg cialis cost cialis prices cialis 100mg suppliers cialis 5 mg scheda tecnica low dose cialis blood pressure buy cialis uk no prescription cialis generisches kanada generic cialis review uk
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 03:21 ق.ظ

You said it adequately..
cialis daily dose size of cialis cialis farmacias guadalajara compare prices cialis uk cialis pills price each price cialis per pill ou trouver cialis sur le net pastillas cialis y alcoho cialis generico online generic cialis pill online
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:37 ب.ظ

Appreciate it! Plenty of forum posts!

cialis pills in singapore cialis canada i recommend cialis generico cialis name brand cheap cialis rezeptfrei sterreich link for you cialis price enter site 20 mg cialis cost cialis daily dose generic prezzo cialis a buon mercato cialis free trial
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:03 ق.ظ

Fantastic forum posts. With thanks.
sildenafil and viagra viagra purchase online viagra buy viagra pharmacy online viagra best place to buy viagra viagra how to get a prescription buy viagra online without prescription uk cheap levitra buy viagra with no prescription buy female viagra online rx pharmacy viagra
جمعه 17 فروردین 1397 06:46 ب.ظ

Incredible a good deal of great info!
cost of cialis cvs cialis baratos compran uk cialis 20mg prix en pharmacie acheter cialis meilleur pri acheter cialis meilleur pri comprar cialis navarr cialis 20 mg cost 40 mg cialis what if i take cialis official site acheter cialis meilleur pri
یکشنبه 27 اسفند 1396 09:49 ب.ظ

Seriously quite a lot of beneficial info!
female cialis no prescription cialis sicuro in linea cialis side effects cipla cialis online pastillas cialis y alcoho cialis name brand cheap cialis 50 mg soft tab cialis lowest price click now buy cialis brand cialis et insomni
سه شنبه 2 خرداد 1396 11:51 ق.ظ
I am truly grateful to the holder of this web site
who has shared this great paragraph at here.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 04:00 ق.ظ
Why viewers still make use of to read news papers when in this technological globe the whole
thing is presented on net?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مجتبی صادق نیا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :